کتاب عصر پر شتاب

هدف تحول دیجیتال، تسهیل زندگی مردم و مدیریت بهتر منابع در جهانی است که از یک سو با تغییر زیاد الگوی زندگی مردم مواجه است و از سوی دیگر با کمبود منابع طبیعی دست و پنجه نرم می‌کند. تحول دیجیتال، بیشترین ارزش آفرینی را در صنایعی که ارتباط مستقیم با کاربر و مصرف‌کننده دارد (B2C) ایجاد می‌کند و صنایع خُرده‌فروشی، بانک‌داری و مخابرات را بطور بنیادین تغییر خواهد داد. هر سه صنعت مستعد تحول و در معرض دگرگونی ناشی از فن‌آوری دیجیتال هستند و در ایران نیز فعالان این سه صنعت توجه ویژه‌ای به تحول دیجیتال دارند. 

اگرچه بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعت خُرده‌فروشی، بانک‌های کشور و شرکت‌های مخابراتی در حال تدوین برنامه‌ی تحول دیجیتال خود هستند و برخی هم اقداماتی عملی انجام داده‌اند، اما پُربیراه نیست اگر مهم‌ترین مانع در اثربخشی و کارایی این برنامه‌ها را عدم تعهد عملی مدیران عامل و رهبران شرکت‌ها و سازمان‌ها به برنامه‌های تحول دیجیتال بدانیم. 

بسیاری از رهبران در کلام از تحول دیجیتال حمایت می‌کنند و در رویدادها و مجامع در باب منافع تحول دیجیتال سخنرانی‌های پُرشور می‌کنند اما تصویب بودجه‌ی تحول را به تعویق می‌اندازند و صبوری لازم برای به بار نشستن دست‌آوردهای میان‌مدت و بلندمدت تحول دیجیتال را ندارند. می‌توان گفت بسیاری از رهبران سازمان‌ها دچار رخوت فعال در تحول دیجیتال شده‌اند، بدین معنا که در ظاهر فعال هستند و در باطن مردد و محافظه‌کار. 

بدیهی است که هیچ تعهدی، بدون دانستن اصول و آشنایی با مبانی آن پدیده ایجاد نمی‌شود و قدم اول در ایجاد تعهد، آموزش اصول تحول به رهبران است. کتاب «عصر پُرشتاب» توسط جمعی از تحلیل‌گران ارشد شرکت مشاوره‌ای مَکینزی به رشته‌ی تحریر در آمده و در آن 18 سوال اساسی از رهبران سازمان‌ها که علاقه‌مند به تحول دیجیتال هستند پرسیده شده و آن‌ها را به چالش کشیده است. پاسخ رهبران به این سوالات میزان آمادگی ذهنی آنان و توان‌مندی‌های سازمان متبوعشان برای حرکت در مسیر تحول را نمایان می‌کند و در بطن این سوالات، اصول تحول دیجیتال به رهبران توضیح داده می‌شود. 

در این کتاب مفهومی با نام «هوش دیجیتال» مطرح می‌شود که نشان‌دهنده‌ی سطح استعداد سازمان در همه‌ی سطوح رهبری، مدیریت میانی و کارکنان برای انطباق با تغییرات اساسی پیش‌روی ناشی از فن‌آوری دیجیتال است. کتاب بسیار موجز و گویا و متناسب با زمان محدود رهبران برای مطالعه نوشته شده و خواندن آن برای رهبران علاقه‌مند به تحول دیجیتال مفید و الهام‌بخش خواهد بود. 

 

کتاب عصر پر شتاب